Blog > Komentarze do wpisu

Pegazem po Tarnowie 240+30


Za kilka dni, minie 30. rocznica wyboru naszego krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na papieża Jana Pawła II. Fakt ten upamiętniony zostanie wieloma specjalnymi nabożeństwa i imprezami odbywającymi się m.in. w ramach XXIII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, chociażby pierwszym w Tarnowie wykonaniem „Wielkiej Mszy Jan Paweł II” o czym piszemy obok. Karol Wojtyła często bywał w naszym mieście i katedrze, którą nawiedził również jako Papież podczas pamiętnej pielgrzymki w roku 1987 roku. Ten historyczny fakt upamiętnia monumentalny pomnik stojący obok, a który aktualnie przechodzi gruntowny remont. Rewitalizowany jest także inny ważny tarnowski pomnik – Grób Nieznanego Żołnierza, przed którym 30 października złoży kwiaty sam Prezydent Najjaśniejszej Rzeczpospolitej, zatrzymując się podczas rutynowego objazdu kraju na krótki popas w naszym mieście, jak chcą niektórzy pierwszym niepodległym. Czy tak było rzeczywiście, zaciekłe spory toczą od jakiegoś czasu nasi historycy, także ci związani z naszym Muzeum Okręgowym, które aktualnie świętuje 30. lecie jednego ze swoich oddziałów – Zamku w Dębnie, a jego dyrektor dostał właśnie prestiżową nagrodę. Żeby nieco zneutralizować te oficjalne okoliczności odnotujmy na koniec dwie imprezy muzyczne. Znakomity koncert jazzowego tria – Grażyny Auguścik, Agi Zaryn i Grzegorza Karnasa, jako odbył się w sobotę, 4 października w Mościckim Centrum Kultury oraz domykający mijający tydzień oryginalny koncert Muzyki Myśliwskiej… bodajże pierwszy taki w Tarnowie, jaki odbył się w sobotę 11 października w dawnym pałacu Sanguszków w Gumniskach.


W dniu 29 czerwca 1981r. ks. Bp Jerzy Ablewicz odsłonił i pobłogosławił tarnowski pomnik Jana Pawła II wykonany z brązu w odlewni S. Kowalówki według projektu B. Chromego. Pomnik ustawiono dla upamiętnienia pobytu kardynała Karola Wojtyły w Tarnowie oraz jako wotum za ocalenie Jana Pawła II z zamachu na Placu św. Piotra w Rzymie. Ojciec św. widział ten swój pomnik, notabene pierwszy w Polsce, podczas pobytu przy katedrze w 1987 r. i z szacunkiem patrzył na ludzkie starania aby upamiętnić Jego Osobę w Tarnowie – jak możemy przeczytać na katedralnej stronie internetowej. 
Minione 27 lat od ustawienia pomnika oraz rozmaite zachowania związane z tym obiektem stały się podstawą podjęcia prac nad zmianą zagospodarowania otoczenia Pomnika i południowej strony placu przy katedrze – uzasadnia ks.dr Stanisław Salaterki, proboszcz bazyliki. W dniach 25 i 26 sierpnia przeprowadzono renowacje pomnika polegającą na wypiaskowaniu rzeźby, nałożeniu nowej patyny oraz pokryciu całości ochronną warstwą wosku. Uszczelniono także wszystkie miejsca przez które woda mogła dostawać się do środka pomnika i powodować jego niszczenie oraz starano się wyakcentować detale rzeźbiarskie obecne na pomniku a niewidoczne z racji zabrudzenia i jakości patyny.  Następny etap prac, do którego przystąpiono aktualnie, to wymiana otoczaków wokół pomnika oraz ułożenie ich 15 cm wyżej niż obecnie tak, aby uniemożliwić wjeżdżanie samochodów na pomnik. Zostanie także przygotowany stały kwietnik oraz miejsce na ustawianie zniczy tak, aby uniknąć zabrudzenia woskiem wszystkiego wokół pomnika oraz zapewnić stały kwiatowy wystrój przy pomniku. Na koniec jeszcze jeden cytat z wypowiedzi ks. proboszcza Salaterskiego: Jest nadzieja, że otoczenie wokół pomnika Jana Pawła II przy katedrze będzie bardziej estetyczne ale jest i zadanie dla każdego z nas, zadanie troski o to, aby Postać i nauczanie Papieża Polaka pozostało w nas żywe, porządkowało nasze myślenie i decyzje. Pomnik ustawiono bowiem nie po to aby zapełnić puste miejsce ale aby przechodzący bardziej pamiętali o Osobie którą pomnik przypomina.
Z kolei władze Tarnowa przeprowadzają renowację tarnowskiego Grobu Nieznanego Żołnierza przed uroczystościami 90 lecia obchodów odzyskania niepodległości. W trakcie prac remontowych odkryto pięć metalowych pojemników, z których trzy zawierają ziemię z pól bitewnych. Jedna ołowiana tuba, którą odnaleziono pod główną płytą pomnika mogła zawierać jakieś dokumenty. We wtorek, 7 października w tarnowskim Muzeum Okręgowym odbyło się publiczne otwarcie ołowianego pojemnika, w którym uczestniczyli prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała i dyrektor Muzeum – Adam Bartosz. Podczas spotkania w Muzeum, w obecności dziennikarzy, rozcięto pogiętą, ołowianą tubę sprzed 77 lat, po czym  wyjęto z niej dokument owinięty w woskowany papier. Po rozwinięciu arkusza prezydent Tarnowa odczytał akt erekcyjny, sporządzony w 1931 roku na pamiątkę zbudowania Pomnika Nieznanego Żołnierza. Drugi, mniejszy pojemnik składał się z podwójnej osłony. Zewnętrzną stanowiła mocno już skorodowana rura stalowa, wewnętrzną natomiast szczelnie zalutowany pojemnik ołowiany, w którym po rozcięciu, znaleziono ściśle zwinięty zwitek papierowy. Niestety, korozja objęła również wnętrze tej rury i rozpostarcie tego dokumentu nie było możliwe bez jego uszkodzenia. Na wniosek specjalistów z Muzeum podjęto decyzję o przekazaniu tego dokumentu do specjalistycznej pracowni konserwacji papieru. Na poznanie zawartości tego pojemnika trzeba będzie poczekać nawet kilka miesięcy. Kopia wydobytego aktu erekcyjnego została już następnego dnia, w środę popołudniu umieszczona w nowym, szczelnym pojemniku, wraz z dokumentem upamiętniającym tegoroczny remont Grobu Nieznanego Żołnierza wraz z pisemnym przesłaniem od współczesnych Tarnowian oraz z dwuzłotowym zaskórniakiem z wizerunkiem tarnowskiego ratusza, a następnie zamurowana w nim dla potomnych.

Przypomnijmy przy okazji, iż przez pierwszą dekadę po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. miejscem, gdzie koncentrowały się uroczystości ku czci poległych był pomnik A. Mickiewicza na placu Kazimierza Wielkiego. Nocą z 20 na 21 czerwca 1925r. ktoś położył tam płytę z napisem "Nieznanemu Żołnierzowi Polskiemu poległemu za Ojczyznę 1914 - 1920". Dzięki staraniom tarnowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Bohaterów w 1931r. zbudowano Pomnik - Grób Nieznanego Żołnierza. Nadano mu formę mogiły wykonanej ze sztucznego porfiru i głazów narzutowych, pochodzących z rozebranego pomnika bitwy pod Sokalem (który stał przed dzisiejszą pocztą przy ul. Mickiewicza.), zwieńczonej wielościennym modernistycznym postumentem, na którym umieszczony został metalowy znicz. Do dziś stanowi on miejsce obchodów w Tarnowie najważniejszych świąt państwowych.

Wprawdzie obchodzone w ostatnim tygodniu 30. lecie Zamku w Dębnie, będącego perłą w koronie Muzeum Okręgowego w Tarnowie nie ma rangi święta państwowego, nie mniej fetowano je nie mniej uroczyście, i to w dodatku przez cały rok. Finał muzealnego świętowania miał miejsce dwie niedziele temu na zamku w Dębnie, gdzie oficjalnie podsumowano bogaty dorobek wystawienniczy i kulturalny placówki. Zamkowe świętowanie było też okazją do podziękowań za 30. letnią pracę kustosza zamku Lidii Luchter – Krupińskiej odchodzącej na zasłużoną emeryturę. Były kwiaty i laudacje, także gratyfikacje pieniężne. Był wicemarszałek małopolski R. Ciepiela oraz wielu znamienitych gości, którzy wznosząc toasty obejrzeli m.in. multimedialną historię Muzeum Pt. „Trzydzieści lat minęło”. Jubileusz uświetnił także koncert Zespołu Muzyki Dawnej „Allegro” z Zabrza oraz występ tarnowskich aktorów P. Semickiego i P. Jędrzejka, którzy w scenie „Przy staropolskim stole” przypomnieli smakowity „Opis obyczajów” ks. Jędrzeja Kitowicza. Ale to nie koniec jubileuszowej fiesty. Oto bowiem podczas małopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 10 października w Szczawnicy, zostanie wręczona dyrektorowi tarnowskiego Muzeum Okręgowego – Adamowi Bartoszowi Odznaka Honorowa „Za zasługi dla Turystyki”. Jak uzasadniono – „Laureat znany jest z wielu inicjatyw podnoszących turystyczna atrakcyjność regionu, m.in. jest pomysłodawcą szlaków turystycznych śladami dziejów Żydów galicyjskich oraz twórcą znanej na całym świecie stałej ekspozycji muzealnej o historii u kulturze Romów.” Warto jeszcze dodać, że w tegorocznym plebiscycie „Wielkie Odkrywanie Małopolski”, którego rozstrzygnięcie odbędzie się również podczas Szczawnickich obchodów tarnowskie Muzeum Etnograficzne zostało zakwalifikowane do finału w kategorii atrakcja turystyczna, natomiast Turniej Rycerski o Złoty Warkocz Tarłówny na Zamku w Dębnie w kategorii wydarzenie.
Vivat Muzeum i jego pracownicy oraz „nieśmiertelny”, a raczej niezatapialny dyrektor, cyganolog i judaista w jednej osobie Adam Bartosz.

Nie tak znów często zdarza się aby na scenie spotykało się trzech znakomitych artystów jazzowych będących równocześnie prywatnie przyjaciółmi. A takie wydarzenie miało miejsce w sobotę, 4 października, w Mościckim Centrum Kultury, gdzie znakomity koncert dało troje wybitnych wokalistów jazzowych - Grażyna Auguścik, Grzegorz Karnas, Aga Zaryan. Prezentując przy tym muzykę trzech indywidualności. Program koncertu stanowiły miksowane trzy repertuary wykonywane w duetach, tercetach, w różnych połączeniach głosów i instrumentów. Dzięki trzem różnym temperamentom wokalistów muzyka środka połączona została z elementami nurtu: experimental, abstrakt, hypnotic. Pozostawiamy wszystkim muzykom i wokalistom dużo miejsca na swobodną interpretację. Nasz koncert to demokratyczny dialog – mówili przed koncertem.

Artystom na scenie MCK towarzyszyli jeszcze: Michał tokaj na fortepianie, Adam Oleś na wiolonczeli, Michał Jaros na kontrabasie i Sebastian Frankiewicz na perkusji.

Zupełnie odmienny rodzaj muzyki zaprezentowano nam z okazji 85 – lecia Polskiego Związku Łowieckiego.  Oto w ostatnią sobotę i niedzielę Tarnowianie i mieszkańcy naszego regionu  mogli wziąć udział w jednym z dwóch koncertów muzyki myśliwskiej, który dał Reprezentacyjny Zespół Muzyki Myśliwskiej. 11 października o godz. 18 zespół zaprezentował się w salach Pałacu Sanguszków (budynek Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych) w Tarnowie a dzień później zaplanowano koncert na Zamku w Dębnie. Poza atrakcjami muzycznymi organizatorzy przygotowali także dwie wystawy: jedną poświeconą trofeom myśliwskim, a drugą ekologii. Jak nam się z Pegazem udało ustalić, Reprezentacyjny Zespół Muzyki Myśliwskiej PZŁ to kwintet instrumentów dętych blaszanych, który powstał w maju 1993 roku, na bazie działającej przy Królewskim Zamku w Rydzynie CAPELLI ZAMKU RYDZYŃSKIEGO. Założycielem i kierownikiem artystycznym zespołu jest trębacz Mieczysław Leśniczak. Zespół tworzą absolwenci Akademii Muzycznej w Poznaniu, na co dzień pracujący w orkiestrach symfonicznych Poznania : Filharmonii Poznańskiej i Teatru Wielkiego.
Zespół prowadzi ożywioną działalność koncertową w Polsce i za granicą. Występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, pałacach, zamkach, katedrach.W roku 2000 zespół koncertował na Światowej Wystawie EXPO 2000 w Hanowerze. W roku 2006 reprezentował Polskę na Światowej Wystawie Łowieckiej w Dortmund w Niemczech.

Pegaz jest już nieco, z przeproszeniem, posunięty w latach i z nie jednego pieca chleb jadał, aliści czegoś podobnego nie widział i nie słyszał. Kto przeoczył to muzyczne polowanie to kiep i niech żałuje!


Ryszard Zaprzałka


By powrócić na stronę główną kuriera kliknij powrótniedziela, 12 października 2008, tarnowski_kurier_kulturalny

Polecane wpisy

  • - > Pegazem po Tarnowie 512

    Tarnowski Teatr kończy sezon bez personalnych rewolucji. W nowy wejdzie z odrobinę mniejszym zespołem - aktorzy Jolanta Januszówna i Jerzy Ogrodnicki przechodzą

  • -> Pegazem po Tarnowie 249/250

    To będzie absolutnie wyjątkowy - dubeltowy felieton. I to nie koniecznie z powodu oczywistych świątecznych wigilijno – noworocznych przesileń. Powodem jeg

  • -> Pegazem po Tarnowie 248

    A już się zanosiło na to, że schyłek mijającego roku nie będzie taki, jak zawsze świąteczno – noworoczny, tylko urwie się na dacie 21 grudnia czyli zapowi

NOWA ODSŁONA!


tarnowski kurier kulturalny: