Blog > Komentarze do wpisu

Pegazem po Tarnowie 240+17

Mojemu skrzydlatemu przyjacielowi, z którym co tydzień kłusem bądź galopem przemierzamy kulturalne szlaki naszego małego galicyjskiego miasteczka, przybyła groźna konkrecja. Oto bowiem Tarnowskie Centrum Informacji uruchomiło, na razie tylko na sezon letni, przejażdżki trzyosobową bryczką konną po najciekawszych miejscach Tarnowa. Z tym, że my z Pegazem robimy to altruistycznie, zaś magistrat komercyjnie żądając za taką nietypową ekskursję aż 50 złociszy. Co z tego wyniknie zobaczymy, a póki co robimy swoje i ruszamy w tzw. teren. A tam, zupełnie niedaleko od centrum studenci z Wyższej Szkoły Biznesu przygotowali dla swoich rówieśników atrakcję, co się zowie czyli TARCON – trzydniową imprezę pełna zabaw i przygód… Szkoda tylko, że przegapili z nią swoje juvenaliowe święto. Aby nieco odsapnąć wychynęliśmy nieco dalej, poza opłotki Tarnowa i pogalopowaliśmy do pobliskiego Dębna, gdzie ma miejsce ciekawa kulturalna, dokładnie muzyczna, kooperatywa tamtejszego zamku z tarnowskim Pałacem Młodzieży. Ażeby pozostać w tych arystokratycznych klimatach wracając pokłusowaliśmy do Gumnisk, gdzie tradycyjnie już w dawnym pałacu książąt Sanguszków organizowane są również letnie koncerty.


Wraz z rozpoczęciem się wakacji większość z nas zaczyna zastanawiać się, co zrobić z wolnym czasem. Niejako naprzeciw  tym deliberacjom wyszli studenci Wyższej Szkoły Biznesu National Louis University w Tarnowie organizując TARCON – trzydniową imprezę, mającą na celu zgromadzenie młodzieży z terenu całej Polski na wspólnej zabawie. Rzecz cała odbyła się ona na terenie WSB-NLU przy ulicy Kochanowskiego 30 w dniach od piątku 4 do niedzieli 6 lipca. TARCON został stworzony po to, by bawić się i uczyć zarazem. Podczas imprezy można było zagrać w różnego rodzaju gry karciane, planszowe i bitewne, wysłuchać ciekawych prelekcji, wyruszyć z jedną z drużyn na podbój Tarnowa oraz wygrać wiele ciekawych i cennych nagród. To już druga edycja tej interdyscyplinarnej zabawy, rok temu bawiło się 160 osób z Tarnowa, Krakowa, Rzeszowa, Warszawy i wielu innych miast. Nowością i jak się okazało jedną z najciekawszych propozycji tegorocznego TARPON – u był udział w prawdziwej Uczcie Średniowiecznej, połączonej z nauką tańców dworskich. Poza podziwianiem średniowiecznych rycerzy, natknąć się było można podczas tej kulturalno - oświatowej trzydniówki na Trzeci Najemny Oddział Piechoty Japońskiej, pograć w najnowsze gry, takie jak: „Jenga”, „Cytadela”, „Blefuj” czy „Word of Warcraft boardgame”.  Dla osób obdarzonych szczególnie rozbudowaną wyobraźnią organizatorzy przygotowali liczne rodzaje gier RPG (Role Playing Game) – podczas których można było wcielić się przeróżne postacie – od średniowiecznego klechy po mitycznego elfa. Dla kinomanów, lubiących czytać książki czy słuchać muzyki ciekawą propozycją okazały się Kalambury, sprawdzające naszą wiedzę i połączone z  wygrywaniem cennych nagród, łącznie z repliką Miecza Stridera – Obieżyświata.
Dla lubiących mocne wrażenia zdecydowanie najciekawszy był drugi dzień imprezy. Sobotni dzień zainaugurował przyjazd dwóch grup odgrywających terrorystów i antyterrorystów. Terroryści zaczęli gonić pewną kobietę ubraną w czarny podkoszulek z napisem FBI. Z opresji dziewczynę uratowali antyterroryści, którzy szybko zneutralizowali zagrożenie obezwładniając terrorystów. Zaciekawieni wywołanym przez terrorystów zamieszaniem przedstawiciele Trzeciego Najemnego Oddziału Piechoty Japońskiej opuścili swą kryjówkę i rozpoczęli trening. Zainteresowani uczestnicy Tarcon'u zostali wciągnięci do treningu – Japończycy chętnie udzielali porad, uczyli odpowiedniej postawy oraz skutecznego władania boken’em (drewnianym mieczem treningowym). Ninja zapewnili również innego rodzaju atrakcję. Ubrani na czarno wbiegli do „games room’u” i porwali jedną z uczestniczek gier! Wybiegli tak szybko, że nikt nie mógł stwierdzić, gdzie szukać koleżanki. Zdesperowani organizatorzy szybko zorganizowali grupę poszukiwawczą, obiecując uczestnikom imprezy nagrodę dla osoby, która odnajdzie porwaną. Na szczęście dla organizatorów i uczestników wszystko zakończyło się hepy endem. A ciąg dalszy  studenckich igrców  zwanych TARCON –em już za rok. Może wtedy uda się organizacyjnie zsynchronizować tę ciekawą imprezę z tradycyjnymi studenckimi Juwenaliami.

Muzyka, jak wiadomo łagodzi obyczaje, więc szybko pognaliśmy do pobliskiego Dębna, gdzie w tamtejszym średniowiecznym zamku zainaugurowano cykl koncertów „Muzyka lata”. Organizatorem tego mini festiwalu muzyki kameralnej jest tarnowski Pałac Młodzieży, który podjął się tego po raz pierwszy, i sądząc po premierze, bardzo profesjonalnie i przy aplauzie licznie zebranej publiczności. W programie „Musica Dell esteta” rozpisanego na lipiec i sierpień znalazły się znakomite dzieła literatury muzycznej, w wykonaniu wybitnych artystów polskich – solistów, duetów, triów i kwartetów.
Pierwszy z zaplanowanego cyklu koncertów odbył się w niedzielę 6 lipca i była to prawdziwa muzyczna uczta. Z recitalem wystąpiła bowiem jedna z najwybitniejszych polskich skrzypaczek Kaja Danczowska, której na fortepianie towarzyszyła równie utalentowana córka Justyna. „Mowa i śpiew instrumentów”, bo taki tytuł nosił ten klimatyczny wieczór, stanowiły znakomitą rekomendację kolejnych zamkowych wieczorów: „Chopin i muzyka hiszpańska” (13 lipiec): Mariola Cieniawa - fortepian, "Poezja głosu i fortepianu” (27 lipiec): Izabela Matula – sopran i Maria Rydzewska - fortepian, „W romantycznym tonie” (10 sierpień): Bartosz Koziak – wiolonczela i Justyna Danczowska – fortepian, „Pieśni i duety w kolorach włoskim, hiszpańskim i polskim” (17 sierpień): Ludmiła Staroń – sopran, Przemysław Firek - bas i Renata Żełobowska – Orzechowska – fortepian, „W żywiole brzmienia Południa. Ole!” (24 sierpnia): Marcin Dylla – gitara, „W stylu brillant: Paganini, Schubert” (31 sierpień): Kaja Danczowska – skrzypce, Krzysztof Sadłowski – gitara, Marta Czepielewska – altówka i Marcin Mączyński – wiolonczela.

Połączenie zabytkowych wnętrz, niepowtarzalnego klimatu Zamku Królewskiego w Dębnie i pięknej muzyki, to wyjątkowa oferta, która winna zaspokoić nawet najbardziej wymagających melomanów, skutecznie konkurując z dotychczasowym monopolistą w tym względzie, a mianowicie Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna.

Tradycyjnie już w każdą z lipcowo - sierpniowych niedziel, zawsze o godzinie 16 odbywają się w otoczonej pięknym parkiem byłej posiadłości książąt Sanguszków w Gumniskach letnie koncerty muzyki klasycznej. W tym roku odbywa się już XVIII ich edycja. Głównymi  organizatorami tego letniego muzykowani jest tarnowska Agencja Inter – Art., której właścicielami są cenieni muzycy i animatorzy kultury muzycznej, uhonorowani m.in. prestiżową nagrodą „Uskrzydleni”- Teresa Kaban i Henryk Blażej. Melomani całej Polski znają ich przede wszystkim z organizacji unikatowego w skali Europy, międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej, którego kolejne edycje odbywają się co roku wielu miastach południowej Polski. To dzięki nim w kilkuhektarowym parku, noszącym ślady dawnej książęcej świetności i ciągle jeszcze okalającym Pałac Sanguszków koncertują nie tylko ptaki… Tak jest i w tym roku, w cztery kolejne niedzielne popołudnia 6, 13, 20 lipca oraz wyjątkowo w tym roku 3 sierpnia  w Sali Lustrzanej wysłuchać mozna cyklu interesujących koncertów muzyki poważnej w wykonaniu znanych polskich i zagranicznych kameralistów. W programie pieśni i arie pałaców Europy XVIII i XIX wieku, perełki polskiej muzyki romantycznej, „muzyczne pamiątki z dalekich podróży” oraz wieczór poświęcony Chopinowi. Oto szczegóły:

6 lipca, godz. 16:00, Park Sanguszków - Pieśni i arie pałaców Europy XVIII i XIX wieku
W programie najpiękniejsze pieśni na mezzosopran z towarzyszeniem fortepianu, pieśni, które były „hitami” ówczesnych pałaców Włoch, Francji, Niemiec, Austrii, Rosji, Polski... Usłyszymy arcydzieła F. Schuberta, G.B. Pergolesiego, G. Faure, C. Debussyego, E. Griega, W.A. Mozarta czy S. Moniuszki i T. Joteyki. Na koniec koncertu - niespodzianka. Wystąpią: Larisa Dareńska - mezzosopran i Helena Władyslawska - akompaniament.
Artystki są solistkami Filharmonii Lwowskiej.

17 lipca, godz. 16:00, Park Sanguszków – Perełki polskiej muzyki romantycznej
Najpiękniejsze i najpopularniejsze utwory na fortepian oraz na flet z fortepianem. W programie zabrzmią więc słynne preludia i nokturny F. Chopina
oraz „walc minutowy” i popularny „Kujawiak i Obertas” - H. Wieniawskiego, „Polonez” - I.F. Dobrzyńskiego, „Romans” - W. Zeleńskiego, „Serenada” - M. Karłowicza i inne. Wystąpią pomysłodawcy i organizatorzy całego tego letniego cyklu koncertowego Teresa Kaban – fortepian  i  Henryk Błażej - flet.

20 lipca, godz. 16:00, Pałac Sanguszków – Muzyczne pamiątki z dalekich podróży
W programie - atrakcyjne i interesujące utwory z rożnych krajów m.in. z Irlandii, Argentyny, Francji, Gruzji.- kompozytorów anonimowych i uznanych twórców. Prezentowane utwory częściowo oparte są o melodie folklorystyczne. Wystąpią: Joanna Łukasik - fortepian, Paweł Lukasik – altowka.

3 sierpnia, godz. 16:00, Sala Lustrzana – Chopin
Recital złożony głownie z utworów F. CHopina , w dużej mierze z nokturnów. Wystąpi znakomity włoski pianista - wirtuoz fortepianu, laureat prestiżowych konkursów muzycznych - Sergio Marchegiani.

I co nie mniej ważne, na wszystkie letnie koncerty w Gumniskach, w odróżnieniu np. od tych organizowanych w Kąśnej i w Dębnie  wstęp jest wolny! Gorąco, nie tylko  z racji letnich upałów, polecamy i zapraszamy na te zamkowo – pałacowe muzykowanie…


Ryszard Zaprzałka


By powrócić na stronę główną kuriera kliknij powrótsobota, 12 lipca 2008, tarnowski_kurier_kulturalny

Polecane wpisy

  • - > Pegazem po Tarnowie 512

    Tarnowski Teatr kończy sezon bez personalnych rewolucji. W nowy wejdzie z odrobinę mniejszym zespołem - aktorzy Jolanta Januszówna i Jerzy Ogrodnicki przechodzą

  • -> Pegazem po Tarnowie 249/250

    To będzie absolutnie wyjątkowy - dubeltowy felieton. I to nie koniecznie z powodu oczywistych świątecznych wigilijno – noworocznych przesileń. Powodem jeg

  • -> Pegazem po Tarnowie 248

    A już się zanosiło na to, że schyłek mijającego roku nie będzie taki, jak zawsze świąteczno – noworoczny, tylko urwie się na dacie 21 grudnia czyli zapowi

NOWA ODSŁONA!


tarnowski kurier kulturalny: